<?xml-stylesheet type="text/xsl" href="https://e2echina.ti.com/cfs-file/__key/system/syndication/rss.xsl" media="screen"?><rss version="2.0" xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"><channel><title>TMS320C5515 DSP 评估模块</title><link>https://e2echina.ti.com/support/archived-groups/universityprogram/educators/w/wiki/441/tms320c5515-dsp</link><description /><dc:language>zh-CN</dc:language><generator>Telligent Community 13</generator><item><title>TMS320C5515 DSP 评估模块</title><link>https://e2echina.ti.com/support/archived-groups/universityprogram/educators/w/wiki/441/tms320c5515-dsp</link><pubDate>Wed, 24 Apr 2013 02:15:48 GMT</pubDate><guid isPermaLink="false">91561404-af28-475a-b96b-cb6cbaadd097:9bb4507b-a516-4b5a-832c-3b301304f9b8</guid><dc:creator>Echo Kou</dc:creator><comments>https://e2echina.ti.com/support/archived-groups/universityprogram/educators/w/wiki/441/tms320c5515-dsp#comments</comments><description>当前修订版 Echo Kou 于 4/24/2013 2:15:48 AM 发布到 教育者资料&lt;br /&gt;
&lt;p style="padding:0;margin:0;"&gt;&lt;/p&gt;
&lt;table style="line-height:1.5;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"&gt;
&lt;tbody&gt;
&lt;tr valign="top"&gt;
&lt;td width="213"&gt;&lt;a href="http://www.ti.com/tool/tmdxevm5515"&gt;&lt;img src="http://www.ti.com/corp/docs/university/images/tools/C5515_Evaluation_Module.jpg" alt=" " border="0" height="190" width="213" /&gt;&lt;/a&gt;&lt;/td&gt;
&lt;td&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&lt;/td&gt;
&lt;td nowrap="nowrap" width="300"&gt;
&lt;div style="margin-bottom:12px;"&gt;Available resources:&lt;/div&gt;
&lt;div style="margin-bottom:8px;"&gt;&lt;img src="http://www.ti.com/corp/docs/university/images/icon-book-medium.png" alt="Recommended textbook" style="margin-right:4px;" height="21" width="30" /&gt; &lt;a href="#RecommendedTextbook"&gt;Recommended&amp;nbsp;textbooks&lt;/a&gt;&lt;/div&gt;
&lt;div style="margin-top:40px;margin-left:40px;"&gt;&lt;a target="_blank" href="http://www.ti.com/tool/tmdxevm5515#buy"&gt;&lt;strong&gt;Buy now&lt;/strong&gt;&lt;img src="http://www.ti.com/corp/docs/university/images/icon-shopping-cart-medium.png" alt=" " style="margin-left:8px;border:0px;margin-bottom:-3px;" height="21" width="33" /&gt;&lt;/a&gt;&lt;/div&gt;
&lt;/td&gt;
&lt;/tr&gt;
&lt;/tbody&gt;
&lt;/table&gt;
&lt;div style="margin-bottom:10px;"&gt;
&lt;p&gt;The &lt;a target="_blank" href="http://www.ti.com/tool/tmdxevm5515"&gt;C5515 DSP Evaluation Module&lt;/a&gt; (EVM) is a low cost, feature rich development platform designed to speed the evaluation process of our 4 latest lowest power C55x DSPs, &lt;a target="_blank" href="http://www.ti.com/product/tms320c5515"&gt;C5515&lt;/a&gt;, &lt;a target="_blank" href="http://www.ti.com/product/tms320c5514"&gt;C5514&lt;/a&gt;, &lt;a target="_blank" href="http://www.ti.com/product/tms320c5505"&gt;C5505A&lt;/a&gt; and &lt;a target="_blank" href="http://www.ti.com/product/tms320c5504"&gt;C5504A&lt;/a&gt;. This tool offers more memory options (Flash and mSDRAM) compared to TMDXEVM5505 making it easy for customers. Both experienced and novice designers can get started immediately with innovative product designs by utilizing the EVM&amp;rsquo;s full-featured Code Composer Studio&amp;trade; integrated development environment (IDE) and eXpressDSP&amp;trade; software which includes the DSP/BIOS&amp;trade; kernel.&lt;/p&gt;
&lt;table style="line-height:1.3;width:708px;" border="0" cellpadding="0" cellspacing="0"&gt;
&lt;tr valign="top"&gt;
&lt;td width="50%"&gt;
&lt;table style="line-height:1.1;border:1px solid #dbdbdb;width:100%;" border="0" cellpadding="5" cellspacing="0"&gt;
&lt;tr&gt;
&lt;td bgcolor="#098E9D"&gt;
&lt;div style="font-size:14px;color:#fff;font-weight:bold;"&gt;Features&lt;/div&gt;
&lt;/td&gt;
&lt;td bgcolor="#ffffff"&gt;
&lt;ul style="margin-top:5px;"&gt;
&lt;li&gt;On board embedded JTAG emulation to enable the true plug-and-play functionality&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;TLV320AIC3204 32-bit programmable low power stereo codec&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;OLED color LCD display&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;Stereo line in (2) /out (1), headphone out (1) and microphone in (L/R&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;Integrated Flash and mobile SDRAM&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;I2C and SPI EEPROMs&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;High speed USB 2.0 slave port&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;MMC/SD slot, CE-ATA connector, RS232 interface&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;10 user defined push button switches&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;Analog front end connectors&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;Two expansion connectors for memory cards&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;External oscillator socket&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;Battery Holder (For 2 AAA, not included)&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;Jog dial&lt;/li&gt;
&lt;li&gt;+5V universal power supply&lt;/li&gt;
&lt;/ul&gt;
&lt;/table&gt;
&lt;td&gt;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&amp;nbsp;&lt;/td&gt;
&lt;td width="50%"&gt;
&lt;table style="line-height:1.1;border:1px solid #dbdbdb;width:100%;height:100%;" border="0" cellpadding="5" cellspacing="0"&gt;
&lt;td bgcolor="#098E9D"&gt;
&lt;td bgcolor="#ffffff" height="100%"&gt;
&lt;/ul&gt;
&lt;table style="width:708px;" bgcolor="#dbdbdb" border="0" cellpadding="5" cellspacing="1"&gt;