Other Parts Discussed in Thread: LMD18200
供电为24v ,控制逻辑为5v。我用LMD18200的sense引脚分别接一个1k和10k的电阻,在电流为1A时,得到的电压约为160mv和200mv明显与资料上说的377uA/A不符。我在电机驱动线上串一个0.1Ω的电阻,在电流为1A时,得到的电压约为200mV。控制对象为力矩电机。
您好,
the value of voltage generating resistor between pin 8 and ground should be
chosen to limit the maximum voltage developed at pin 8 to 5V, or less. The maximum voltage compliance is 12V.